پرسشنامه چند محوری بالینی میلون

پرسشنامه چند محوری بالینی میلون یک پرسشنامه خود سنجی است که دامنه گسترده ای از اطلاعات مربوط به شخصیت، سازگاری هیجانی و نگرش مراجعان به آزمون را می سنجد. این پرسشنامه برای افراد ۱۸ سال و بالاتر که توانایی خواندن آنان تاسطح کلاس هشتم است، طراحی شده است.

پرسشنامه MCMI از جمله آزمون های منحصر به فردی است که بر اختلالات شخصیت و نشانه هایی که اغلب با این اختلال ها همراه است، تاکید می کند. نسخه اصلی این آزمون در سال ۱۹۷۷ توسط میلون تدوین شد و از آن زمان تاکنون دو بار تجدید نظر شده است. پرسشنامه چند محوری بالینی میلون یکی از پر استفاده ترین آزمون ها در حرفه بالینی است و از نظر اهمیت دومین آزمون پس از MMPI است.

بیش از ۱۷ مطالعه تحلیل عاملی درباره نسخه های گوناگون MCMI انجام شده و به طور کلی کلیدی بودن ماده ها و تمرکز عامل ها پیرامون مفهوم سازی میلون از آسیب شناسی روانی را تایید کرده اند. یک نقش بی مانند MCMI تدوین و دسترس پذیری داده های مربوط به کارآمدی تشخیصی آن است.

MCMI  از برخی جهات رقیبی برای MMPI است. هر دو ابزار دامنه گسترده ای از آسیب شناسی بزرگسالان، الگوهای پایدار شخصیت و نشانه های بالینی را پوشش می دهند. از سایر جهات MCMIمکمل خوبی برای MMPI است. MMPI در اصل بر اختلالات محورI  تاکید دارد ولی MCMIبرای تشخیص اختلالات محور IIطراحی شده است. یک امتیاز مهم MCMI این است که به طور قابل توجهی کوتاه تر از MMPI است( ۱۷۵ ماده در برابر ۵۶۷ ماده) دیگر اینکه دامنه گسترده ای از اطلاعات را فراهم می سازد و تکمیل آن فقط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد. اما پایه های پژوهشی، مطالعات روایی و گزینه های تفسیر برای MMPI گسترده تر از MCMI است.

دانلود نسخه PDF آزمون

 

لینک خرید نرم افزار  MCMI-3

۲/۵ - (۱ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.